en måndag i min smak

anledningen att det var tyst som i graven här på bloggen igår var för att jag jobbade hela dagen, och sedan fick jag ett spontanryck som innebar att jag åkte hem till skåne för en blixtvisit. bruden på bilderna är anledningen att jag asade mig upp ur sängen imorse. antonia var frukostfikasugen, och att skippa veckans enda sovmorgon för henne är en självklarhet. att jag dock vaknat 3 gånger tidigare på natten (av en tupp som gal, ett gäng fåglar som skrek i granen utanför och en mobil som febrilt vibrerade) kan vi förtränga.

efter fikan blev jag bjuden på lunch och renovering hemma hos den här dockan, lilla tyra. om man tar sig en ordentlig titt på bilden kan man förstå varför jag envisas med att kalla henne dockan. she’s OH SO SWEET!

på plats hade vi en annan favorit; lilla fabian som var otroligt mammakär.

mammorna jenny med fabian och tyra, plus den lilla kludden som snart kommer. tänk, snart har jag ett till litet barn att fota, woho! sålänge får han/hon agera stol till storebror fabian.

superparet slängde ihop en pastasallad samtidigt som de grävde med grävskopor OCH nattade skrikande bebis. ibland hoppas jag på att peter har ärvt sin brors superhändiga kvalitéer och jag på något magiskt vänster lyckas skaffa mig ett bra tålamod tills jag en vacker dag ska avla fram nya boltensternare. men det är många år kvar. jag har tid att leta lite energi på vägen.