Det här inlägget bekräftar mina kollegers ord om att jag ”inte har en klädstil – jag har bara träningskläder”. Men låt oss inte se det som en pik. Träningskläder är också kläder! Jäkligt bekväma sådana, dessutom. Här kommer tre sportiga vinterjackor jag gärna lagt vantarna på:
NIKE – 999 kr
Denna puffiga historia ger mig enorma högstadievibbar – det känns som att de coola tjejerna hade utsvängda jazzbyxor, buffaloskor och en jacka som den ovan? På vintern stod de under gatulamporna och puffade ut luft, beundrade röken som de låtsades kom från en imaginär cigarett. WOW. Det kanske är dags att förverkliga drömmen om att vara lite mer penta. SKA det här bli vinterjackan jag gosar in mig i?
J. LINDEBERG – 2999 kr
I min mening är det här den perfekta nyansen av rött! Saluterar även personen som bestämde den fint skurna midjan på denna jacka.
ELLESSE – 1299 kr
I förrgår var det exakt 20 år sedan Fucking Åmål hade premiär, men OM man skulle göra en nytolkning (jag är ett geni?) hade denna jacka garanterat funnit med i 2018 års edition.
No Comments